Pigmendilaigud – miks tekivad ja kas need on ohtlikud?
Pigmendilaigud - miks tekivad ja kas need on ohtlikud?
Kas Sinul on pigmentatsioonihäire?
Sageli kogetakse alates 30. eluaastast nahal pigmentatsioonihäireid. Neil võivad olla mitmed tekkepõhjused, kuid nende vältimiseks saame me ise hoolitseda enda naha tervise eest. Päike, naha vananemine ja geneetilisus on peamised tegurid, mis mõjutavad naha pigmentatsiooni. Lisaks nendele teguritele võivad mõjutada ka ravimid, haigused, valgustundlikud ained kosmeetikas, nt eeterlikud õlid, füüsilised traumad. Alates 30. eluaastast võivad need põhjustada segadust melaniini tootmises ja jaotusmehhanismis. Melaniin on jaotatud nahas ebaühtlaselt ja koguneb epidermise ehk pealisnaha pinnal. Selle tulemusena muutub naha pigmentatsioon ebaühtlaseks ja naha pinnale tekivad tumedad laigud. Pigmendilaike on erinevaid: solaarlentiigo, melasma, maksalaigud – ning et asi selge oleks üritame need nüüd ükshaaval lahti seletada.
Solaarlentiigo ja lentiigo
Üheks kõige sagedasemaks hüperpigmentatsiooniks on solaarlentiigo. See on nahaseisund, kus tekivad 3-15cm läbimõõduga pruunid laigud, mis tekivad keskeas ning neid on mitut erinevat tüüpi, mis on põhjustatud ultraviolettkiirgusest, solaariumist, radiatsioonist (nt vähiravi puhul). Lentiigo puhul puudub seos päikesega ning enamasti tekivad need juba lapseeas. Kuigi lentiigo ja solaarlentiigo on üldjuhul ohutud nahaseisundud, siis peaks ikkagi arstil laskma neid kontrollida, sest mõnikord on raske eristada lentiigot ja nahavähki.
Melasma
Melasma on täiskasvanutel (eriti vanuses 20-50) sageli esinev nahaseisund, kus põhiliselt näopiirkonnas (põskedel, otsmikul, ninal, ülemise huule kohal, lõual) tekivad heledatest kuni tumepruunideni või hallikad laigud. Pigem esineb see naistel ja tumeda nahatooniga inimestel. See võib olla tingitud ravimitest või kui raseduse ajal viibida ilma päikesekaitsevahendita päikesekiirguse käes. Oma osa võib olla ka kosmeetikal, eriti sellistel toodetel, mis sisaldab parfüümi. Stress teeb meie organismis palju pahandust ning ei ole välistatud ka see, et stress on just üks melasma tekke sütitajaks. Melasma võib kesta aastaid ning isegi kogu elu. Kui suguvõsas on esinenud melasmat on suurem soodumus selle tekkele. Positiivne on aga see, et see ei muutu nahavähiks ning laigud võivad mingi aja möödudes ise kaduda.
Päike, naha vananemine ja geneetika on peamised tegurid, mis mõjutavad naha pigmentatsiooni!
Maksalaigud ehk vanaduslaigud
Maksalaigud ehk vanaduslaigud tekivad hüperaktiivsete pigmendirakkude mõjul ehk päikesekiirguse käes viibimisest ning solaariumis käimisest, mille tulemusena tekivad nahale lamedad pruunikad ebaühtlased laigud. See esineb tavaliselt alates 40. eluaastast. Kõige enam on ohustatud heleda nahaga inimesed ning need, kellele meeldib palju päevitada või kellel on olnud tugev päikesepõletus.
Kuidas tekivad tedretähnid?
Keskajal usuti, et tedretähnid on nõiamärgid ning et need inimesed on seotud saatanaga. Tegelikult võivad tedretähnidega inimesed hoopis rõõmu tunda, sest need pole kindlasti märgid millestki halvast, vaid pigem positiivse mõjuga. Samuti on need saanud väga populaarseks ning leidub inimesi, kes soovivad tedretähni nii väga, et joonistavad need endale ise. Kuulsustest on tedretähnid näiteks Demi Lovatol, Kylie Jenneril ja Alicia Keysil.
Tedretähne on kahte tüüpi:
- Ühed muudavad vastavalt ultraviolettkiirgusele värvi. Suvel muutuvad need tumedamaks, talvel heledamaks.
- Teised on geneetilised, mis mõjutavad ka naha- ja juuksevärvi. Sellisel juhul on tedretähnid aastaringselt.
Siiski ei sünni mitte keegi tedretähnidega, vaid need aktiveeruvad päikesekiirguse käes viibides. Kui sul on tedretähnid, siis see on märk sellest, et sul on tundlik nahk, mis tähendab ka seda, et nahavähi tekke oht on suurem. NB! Tedretähnid ei ole ohtlikud – need ei muutu nahavähiks! Tedretähnid on tegelikult meile hoopis kasulikud! Kuidas küll? Need annavad meie nahale kui topelt päikesekaitse! Tedretähnid muudavad naha tumedamaks, mille tõttu suudab nahk tõrjuda UV-kiirguseid. Siiski pole see piisav kaitse ning päikesekaitsevahendite kasutamine on endiselt vajalik.
Tedretähnid annavad meie nahale kui topelt päikesekaitse! Need muudavad naha tumedamaks, mille tõttu suudab nahk tõrjuda UV-kiirguseid.
Kuidas vältida pigmentatsioonihäirete ägenemist?
- Peamine leevendamisviis on päikesekaitse! Iga päev peaks kasutama päikesekaitsega tooteid ning kandma uue kihi iga 2 tunni tagant.
- Kindlasti tasuks kanda peakatet, mis kaitseks päikesekiirguse eest, sest kreemid jms ei pruugi pakkuda piisavat kaitset.
- Valida tuleks õrnatoimelised nahahooldustooted, sest need, mis sisaldavad nahka ärritavaid koostisosi võivad muuta nahaseisundit veelgi halvemaks.
- Soovituslik on vältida vahatamist sellistes piirkondades, sest see võib tekitada nahas põletikku, mis teeb su nahale karuteene ägendades veelgi probleemset piirkonda.
Konsulteeri arstiga, kui laigud on:
- tumeda pigmendiga;
- suurenevad kiiresti;
- ebaühtlase kujuga;
- ebatavalise värvikombinatsiooniga;
- kaasneb sügelus, punetus, õrnus või veritsus.
Valida tuleks õrnatoimelised nahahooldustooted, sest need, mis sisaldavad nahka ärritavaid koostisosi võivad muuta nahaseisundit veelgi halvemaks!
Pure Cosmetics Eesti soovitab!
- Kaitse end päikesekiirguse eest loodusliku Oma Punase Vaarikaseemneõliga, mille SPF on hinnanguliselt 28-50.
- Saavuta jume ilma päikese käes viibimata – Evolve Organic Beauty Sunless Glow Body Lotion annab kehale järk-järgulise päevituse, samal ajal niisutades ja mõjudes nahale rahustavalt.
- Ära unusta kaitsta päikesekiirguse eest huuli – Oma päikesekaitsefaktoriga huulepalsamites on SPF hinnanguliselt 15-30.
Pigmendilaigud on tüütud ning märgid pigmendilaikude tekkest võivad esineda juba kohe pärast sündi, kuid peamiselt saame me siiski ise vältida nende teket. Jumekas nahk on kena, kuid selle saavutamisega kaasnevad nahale suured ohud, seepärast on väga oluline kasutada igapäevaselt päikesekaitsega tooteid. Nahaprobleemi ilmnedes soovitavad arstid kasutada õrnatoimelisi kehahooldusvahendeid, et vältida ärrituse ja põletiku teket, mis tõestab ka seda, et tavatoodetes sisaldub meie nahale ebavajalikke aineid. Tegelikult peaksid kõik inimesed igapäevaselt pöörama tähelepanu toodete koostisele, et vältida ebameeldivaid üllatusi enda nahal ning hellitada enda nahka tõeliselt mõnusate toodetega! Pure Cosmetics Eesti e-pood pakub vaid puhast ja kvaliteetset looduskosmeetikat, kus iga pereliige leiab endale uue lemmiktoote. Jah, iga pereliige, sest Dr. Bronner’si pesemisvahendid on igati sobilikud ka lemmikloomade pesemiseks!
„Tahtsin pruuniks, sain vähiks“ – ehk päikesepõletus ja selle leevendamine
Päikesepõletus tuleb Sulle tuttav ette? Mina olen seda mõned korrad kogenud. Ei ole tore. Kui aga õigel ajal õigete vahenditega jaole saada, siis võib vähinahast ilus pruun saada. Lihtsalt öelduna on see nähtus…
Vaarikaseemneõli – sinu pere uus lemmiktoode!
Nahk on meie kõige suurem organ ning kõik me soovime, et nahk oleks niisutatud, särav, sile ja siidine – see on hea enesetunde alus. Päikesepaisteliste ilmadega tekib vajadus kasutada ka päikesekaitsefaktoriga toodet, seda eriti just lastel…