Alates 80€ sisselogitud kasutajatele tasuta transport + võimalik valida kingitus

Mis toimub meie nahaga kui me viibime päikese käes?

Back to Ajakiri

Mis toimub meie nahaga kui me viibime päikese käes?

Kuidas mõjub päike meie nahale?

Nüüd kui meieni on jõudnud soojad ja päikeselised ilmad on suur soov minna välja seda nautima. Lõpuks ometi saab päevitada, rohkem väliseid tegevusi korraldada, sportida ja veel palju muudki. Tänu päikesele muutub meie nahk jumekamaks ja energiat on rohkem, sest D-vitamiini tase kehas tõuseb, kuid samal ajal suureneb ka risk nahavähi tekkele ja naha enneaegsele vananemisele. UV-kiirgusest tulenevad kahjustused on 90% nähtavad vananemise tunnused näonahal – kortsud. Mis toimub tegelikult meie nahas, kui me viibime päikese käes ja kuidas enda nahka kaitsta?

Kuidas tekib nahale jume?

Melanotsüüdid ehk naha pigmendirakud toodavad melaniini ehk pigmenti, mis neelab päikesest tulevat ultraviolettkiirgust. Kui nahk on päikesekiirguse käes üritavad melanotsüüdid katta kõiki rakke melaniiniga. Pigment takistab UV-kiirgusel tabada rakkude kõige tähtsamaid osi. Samal ajal kui pigment koguneb näebki sinu nahk välja päevitunud. Mida kauem päikese käes viibida, seda tumedamaks nahk muutub. Kui me arvame, et päevitunud jume on ilus märk tervislikkusest, siis tegelikkuses on see nahale hoopis trauma, sest pigment on toodetud nahas selleks, et kaitsta rakke hoopis ohu eest. Kahjuks ei eksisteeri sellist asja nagu turvaline päevitus, sest UV-kiirgus kahjustab naharakke sel viisidel, et see võib viia nii naha vananemiseni kui ka tõsta nahavähi tekke riski. Isegi kui ei teki päikesest tingitud põletust, ei tähenda see seda, et nahk on kaitstud vähi ja muude haiguste eest.

Erinevad UV-kiirgused ja nende mõju nahale!

On olemas kaks erinevat UV-kiirgust: UVA ja UVB.

UVA-kiirgus tekitab päevitust, kuid põhjustab ka väga tõsiseid kahjustusi, sest see suudab minna sügavamale nahakihtidesse kui UVB-kiirgus. UVA-kiirgus suudab lausa läbistada naha kaitsekihti, kus on versooned ja närvid. Selle tõttu võib UVA-kiirgus kahjustada inimese immuunsüsteemi nii, et organismil on keerulisem võidelda haigustega ning see võib viia ka erinevate haiguste tekkeni nagu näiteks melanoom, mis on kõige tõsisem nahavähi tüüp. Kui melanoomi ei ravita võib see kiirelt levida ka teistesse organitesse ning haigus võib lõppeda surmaga. Lisaks vähile põhjustab UVA kõige rohkem enneaegset vananemist, sest võime läbistada naha kaitsekihti muudab nahka vähem elastsemaks.

UVB-kiirgus stimuleerib uue melaniini teket ning tekitab ka nahapõletust, mis soodustab ka nahavähki tekke arengut.  Päikesekaitsekreemide SPF number näitab UVB-kiirguse kaitse taset. Mida kõrgem number on, seda kaitsvam see on.

D-vitamiin

Positiivne on see, et päikese käes viibides hakkab nahk tootma D-vitamiini, mis on meie jaoks väga tähtis vitamiin. D-vitamiin:

  • suurendab vastupanuvõimet haigustele
  • aitab säilitada normaaselt südametegevust, vererõhku ja ainevahetust
  • tagab tugevad luud ja hambad

Kuidas leevendada päikesepõletust?

Päikesepõletuse korral saad nahka niisutades leevendada valu, kuid mitte muuta olematuks seda kahju, mis on juba tekkinud! Kõige olulisem on ennetada üldse võimalust saada päikesepõletus!

Kõige parem leevendaja päikesepõletuse korral on aaloe, sest:

  • sisaldab palju antioksüdante ehk takistab bakterite levikut
  • soodustab väiksemate nahavigastuste paranemist
  • leevendab põletusest tekkinud kahjustusi
  • aeglustab vananemist
  • on värskendava ja niisutava toimega nii näol, kehal, juustel kui ka habemel
  • leevendab ärritust

Kaitse päikese eest enda juukseid!

Lisaks nahale on väga tähtis kaitsta päikese eest ka oma juukseid! Päike kahjustab juukseid muutes need hapraks ja kuivaks ning juuksevärv muutub heledamaks. Kandes peakatet ei kaitse sa ainult oma juukseid, vaid ka peanahka! Lisaks peakattele on soovitatav kanda peanahale päikesekaitsekreemi. Igapäevaselt niisuta oma juukseid naturaalsete vahenditega, nagu nt argaaniaõli ja orgaanilise aaloespreiga, mida võid kasutada ka kehal!

Kaitse kõige tundlikumat piirkonda kehal - huuli!

Ära unusta huuli! Huuled on üks kõige tundlikumaid piirkondi kogu kehal! Neis on rohkem kui miljon närviotsakest, aga neil puudub vajalik kaitsemembraan. Lisaks puuduvad huultel higinäärmed. Need on aga väga olulised, et niisutada nahka ning nende puudumise tõttu kuivavad huuled väga kiiresti. Lisaks muudavad higinäärmete ja rasu puudumine huuled väga haavatavaks. Sellest tulenevalt on huuled väga tundlikud eriti külma, tuule ja päikese suhtes. Peale nahavähi võib esineda ka huulevähk, mis esineb pigem meestel, sest üldiselt kasutavad mehed väga vähe kaitsvat huulepalsamit võrreldes naistega. On väga oluline kaitsta huuli suvel tugeva UV-kiirguse eest! Meie e-poes on suur valik parimaid huulepalsameid ja imeline huulekoorija!


Et meie nahk oleks kaunis ja terve ka aastakümnete pärast peame me suurt tähelepanu pöörama igapäevasele naha kaitsmisele.

  • Kindlasti kanna iga päev päikesekaitsekreeme või kasvõi niisutajaid, mis juba sisaldavad päikesekaitsefaktorit. Kasuta neid ka siis, kui õues on pilvine ning sa ei planeeri veeta kogu päeva väljas. Soovituslik päikesekaitsefaktor peaks olema vähemalt SPF30. OMA külmpressitud Oliivi Skvalaan näoseerum aitab vältida UV-kiirguse kahjustusi ja pigmendilaikude teket.
  • Eriti kasulik on kasutada kaitsekreemi, mis kaitseks nahka nii UVA kui ka UVB kiirguse eest. Ideaalne päikeskaitsevahend on nahasõbralik ning ei ummista poore.
  • Kanna uus kiht päikesekaitsevahendit vähemalt iga 2 tunni tagant.
  • Peale kosmeetiliste vahendite tuleks kanda ka peakatet ning päikeseprille, mis tagaksid kaitse UV-kiirguse eest.
  • Kindlasti peaks jälgima päikese käes viibitud aega ehk tuleks teha otsesest päikesekiirgusest pause minnes varju või kuhugi ruumi.
  • Kasuta päikesekaitsefaktoriga mineraalmeiki – Sampure Minerals!

Peale selle tuleks meeles pidada ka seda, et:

  • UV-kiirguse peegeldajateks on vesi, liiv, lumi ja betoon ning talvised tegevused nõuavad samuti päikesekaitset
  • osad ravimid võivad suurendada tundlikkust päikesele (ja ka solaariumile), nt antibiootikumid, akne vastased ravimid, beebipillid
  • kuumade ilmadega tuleb tarbida palju vedelikku!

Vaarikaseemneõli – sinu pere uus lemmiktoode!

Nahk on meie kõige suurem organ ning kõik me soovime, et nahk oleks niisutatud, särav, sile ja siidine – see on hea enesetunde alus. Päikesepaisteliste ilmadega tekib vajadus kasutada ka päikesekaitsefaktoriga toodet, seda eriti just lastel. Päikesekaitset pakkuvate toodete nimekiri on pikk, kuid kõik nendest…

Kauni ja terve naha saavutamiseks on vaja pühendumist

Sageli on inimesed arvamusel, et alles 30. eluaastates peab hakkama tähelepanu pöörama näohooldusele, mis aitaks ennetada enneaegset vananemist. Tegelikult algab nahas kollageeni vähenemine juba 20. eluaastates. Naha välimust mõjutavad väga paljud faktorid alustades kosmeetikatoodetest kuni…

Share this post

Back to Ajakiri