Päikesepõletus ja selle leevendamine
„Tahtsin pruuniks, sain vähiks“ – ehk päikesepõletus ja selle leevendamine
Autor: GreenWonderlandAlice
Päikesepõletus tuleb Sulle tuttav ette? Mina olen seda mõned korrad kogenud. Ei ole tore. Kui aga õigel ajal õigete vahenditega jaole saada, siis võib vähinahast ilus pruun saada.
Mis see päikesepõletus üldse on?
Lihtsalt öelduna on see nähtus, kus liiga pikalt päikese käes viibides tekib nahale punetus, mis võib olenevalt põletuse astmest õrnalt õhata, valulik olla või raskemal juhul ville tekitada ning naha maha koorida. Kerge põletuse korral võib naha punetus paari päevaga taanduda ja selle asemele tekib tavaliselt ilus helepruun jume. Raskema kahjustuse korral võib aga nahk „mullitama“ hakata ning hiljem juba heidate kesta nagu madu. Mullitamise all pean silmas seda, et pealmise nahakihi alla tekivad väikesed veega täidetud villid, mis tekitavad naha kihelemist ja sügamise järel purunevad. Igal juhul, olgu see põletus kergem või raskem, on see naha jaoks kahjustus.
UV-kiirgus
Päike jõuab meieni erinevate lainepikkustena. Kiirgust kirjeldatakse selliste märksõnadega nagu UV-A, UV-B ja UV-C. UV – tähistab sõna ultraviolettkiirgus ja sellele käib sõltuvalt lainepikkusest järgi indeks A, B või C. Maani ja meieni jõuavad n.ö. pikemad lainepikkused. Näiteks valgus, mida meie näeme, on lainepikkusega 400…700nm (nanomeetrit), kuid UV-A ja UV-B on vastavalt 315…400nm ja 280…315nm. UV-C kiirguse lainepikkus on veel lühem ja Maani ei jõuagi. Nahka kahjustava toimega on UV-A ja UV-B kiired ning need suudavad tungida DNA-ni ning seal pahandust teha.
Päikesepõletuse otsene mõju organismile
Kui oleme korra või paar päikese käes liiga pikalt unelenud, siis suuremaid muutusi ei toimu. Kui aga päevitamine on igapäevane tegevus ja päevitamise ajal on UV-indeks väga kõrge, siis üheks kindlaks tagajärjeks on naha enneaegne vananemine. Nahale hakkavad kiiremini kortsukesed tekkima ja nahk kaotab niiskust ning elastsust. Hullemal juhul võib liigne päike kaasa aidata ka nahavähi tekkele.
Raskematel juhtudel, kui ollakse näiteks kogemata päikese käes magama jäänud või lihtsalt võetakse päikesest n.ö. viimast, võib õhtul ka palavik tõusta. Miks? Intensiivse päikesekiirguse käes viibides saab ühest küljest nahk kahjustada, teisest küljest võib organismil veepuudus tekkida. Kui nahk läheb põletikuliseks ja organismis on liiga vähe vett, käivitub immuunsüsteem, mis hakkab organismi tervendama ja selle tulemusena võib tõusta palavik.
Kui nahk läheb põletikuliseks ja organismis on liiga vähe vett, käivitub immuunsüsteem, mis hakkab organismi tervendama ja selle tulemusena võib tõusta palavik!
Päikesepõletuse leevendamine
Ehkki iga päikesepõletus jätab nahale oma jälje, on hea uudis see, et on olemas abivahendeid, mis saavad oluliselt põletust ja sellest tingitud valu leevendada. Selleks, et nahka rohkem ei kahjustaks, on oluline valida looduslikud, puhtad abivahendid. Millised need on?
- Aaloe – kui teil endal kodus pole, siis äkki naabrinaisel on. Aaloe taime küljest lõigatud leht võiks ca 10 minutit külmkapis olla, et see pisut jahtuks. Seejärel tuleb see pikkupidi pooleks lõigata ja lehe sisemise poolega kogu kahjustunud nahapind sisse määrida. Protseduuri võib olenevalt põletuse tõsidusest mitmel korral korrata. Lisaks leiate juba valmiskujul aaloesprei SIIT!
- Eeterlikud õlid – päikesepõletuse head leevendajad on lavendel, kummel, käokuld, sandlipuu, piparmünt ja viiruk. Kahjustatud nahale kandmiseks tuleb eeterlik õli kindlasti mõnes baasõlis lahjendada (kookosõli, mandliõli, oliivõli vms). Baasõlile lisatakse vaid mõni tilk eeterlikku õli, kuna kõik eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud. Eeterlikest õlidest sobivad vaid väga puhtad, toidukraadini puhastatud õlid, mis on sellekohase märkega, et neid võib nahale kanda. Kindlasti ei soovita kasutada odavaid sünteetilisi eeterlikke õlisid. NB! Tsitruselisi ja muid päikest võimendavaid eeterlikke õlisid ei tohi nahale kanda, kui on plaanis veel päikese kätte minna. Need võimendavad päikese toimet ja tulemuseks võib olla väga tõsine põletus!!!
- Jahe dušš – et kehale kahjustunud naha jahutamise juures abiks olla, tasub aeg-ajalt käia jaheda duši all.
- Vesi – vett on alati hea juua, kuid päikesepõletuse korral oleks hea tarbitavat kogust kindlasti suurendada, et samal ajal kui keha tegeleb kahjustatud naha päästmisega, ei tekiks organismis veepuudust.
- Kompress – nahka aitab hästi jahutada ka jaheda vee ja õunaäädika segu (peab olema selline, mida saaks juua, ehk siis küllaltki lahja). Selleks niisutada pehmest materjalist lapikesed nimetatud seguga ja hoida neid kahjustatud nahal.
- Vältida seebi kasutamist – kindlasti tuleks seep päikesepõletusega nahast eemale hoida, kuna see võib kahjustunud nahka veelgi enam kuivatada.
- Aeg – iga asi vajab aega. Sama kehtib siin. Keha tuleb kahjustatud naha tervendamisega paremini toime, kui vältida uut kokkupuudet päikesega. See ei tähenda, et oma nina üldse õue pista ei tohi. Tohib! Aga valida võiks sellise aja päevast, mil päikesekiirgus ei ole kõige intensiivsem (vältida õues käimist kellaaegadel ca 11 – 15) ja valida selga õhukesed heledad riided, mis katavad kogu kahjustatud nahapinna.
Selleks, et nahka rohkem ei kahjustaks, on oluline valida looduslikud, puhtad abivahendid, nt. aaloe!
Kui suurem „tuli“ saab kustutatud
Kui olete suutnud juba naha maha rahustada ja valus enam ei ole, siis on oluline nahka pidevalt niisutada. Sedasi võib juhtuda, et kahjustunud nahk ei hakkagi maha kooruma. Kuid ka siis, kui naha vahetumist ei õnnestu ära hoida, vajab keha niiskustasakaalu hoidmiseks meie abi nii seespidiselt (piisavas koguses vee joomine) kui ka välispidiselt (loodusliku vahendiga niisutamine). Igaüks teab, mis toode tema naha jaoks paremini toimib. Kindlasti võiks see olla võimalikult looduslik, näiteks kookosõli, shea-või vms. Ja kindlasti ei tohiks valitud toode sisaldada mineraalõli, kuna see ei lase nahal normaalselt hingata, ning paranemisprotsess aeglustub.
Pure Cosmetics Eesti soovitab!
Orgaanilised aaloespreid:
Kasuta toodet kehal, näol, juustehoolduseks, habemel, armide hoolduseks ja ka näotoonikuna. Aloe vera, millel on looduslikud rahustavad ja niisutavad omadused, leevendab ka teisi nahakahjustusi, ekseemi, psoriaasi, aknet, arme ja paljusid muid nahaärritusi ning ebamugavustunnet.
Kõik vajalikud päevitustooted kogu perele leiad meie e-poest!
Hoolimata olemasolevatest abivahenditest tasub ennekõike jääda terve mõistuse juurde ning valida päikese käes viimiseks mõistlik aeg ning kestus. Nii saab päike meid kahjustamise asemel hoopis palju toetada!
GreenWonderlandAlice
Vaarikaseemneõli – sinu pere uus lemmiktoode!
Nahk on meie kõige suurem organ ning kõik me soovime, et nahk oleks niisutatud, särav, sile ja siidine – see on hea enesetunde alus. Päikesepaisteliste ilmadega tekib vajadus kasutada ka päikesekaitsefaktoriga toodet, seda eriti just lastel. Päikesekaitset pakkuvate toodete nimekiri on pikk, kuid kõik…
Kuidas saavutada kaunis jume looduslike vahenditega?
Päikesekaitse on väga oluline, kuid kust leida kõige nahasõbralikumad ja efektiivsemad tooted? Kas on olemas ka looduslik isepruunistuv kreem? Beebide ja väikelaste nahk vajab suvel erilist kaitset…